• +48 510 765 550

Haczyki i wieszaki na ubrania – jak je zamontować, jak wysoko powiesić i jakie są rodzaje?

Haczyki i wieszaki na ubrania – jak je zamontować, jak wysoko powiesić i jakie są rodzaje?

Wieszaki na ubrania w formie prostych haczyków montowanych naściennie zna chyba każdy z nas. To wyjątkowo proste i bardzo efektywne rozwiązanie. Czasy się zmieniają, dlatego design nowoczesnych wieszaków na ubrania jest już nieco inny, ale funkcjonalność i prostota – wciąż takie same. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje wieszaków przyściennych na ubrania, jak zamontować haczyk na ubrania i w którym miejscu pomieszczenia, np. łazienki, warto go umiejscowić.

 

Rodzaje prostych wieszaków na ubrania

Wieszaki naścienne na ubrania to bardzo proste elementy, do montażu których nie jest wymagane posiadanie specjalistycznego sprzętu, ani wiedzy. Obecnie występują w różnych wariantach stylistycznych i kolorystycznych. Zapewniają niesamowitą wygodę i są po prostu tym, czego nie może zabraknąć w żadnym domu.

Pod względem kształtu wybierać można spośród wieszaków najczęściej z dwoma lub trzema haczykami. Główna część montażowa ma najczęściej pionowy kształt, ale zdarzają się też inne modele. W Furnica znajdziesz je w różnych wariantach kolorystycznych. Dużą popularnością cieszą się wieszaki naścienne:

  • satynowe,
  • aluminiowe,
  • stalowe,
  • w kolorze stali szczotkowanej,
  • mosiężne,
  • miedziane,
  • wykonane z odpornego niklu.

Wszystkie haczyki na ubrania, które znajdziesz w Furnica, są produktami najwyższej jakości. W zestawie otrzymujesz już potrzebne śrubki do zamontowania haczyków. Nadają się do montażu zarówno w pokojach, w łazience i w kuchni. Elegancki wygląd sprawia, że można ich używać także jako haczyków na ubrania w biurze, w poczekalni przy gabinecie i w wielu innych miejscach o charakterze oficjalnym i reprezentatywnym.

 

Jak wysoko powiesić haczyk na ubrania?

Wieszaki naścienne na ubrania można zamontować praktycznie w dowolnym miejscu. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Tego typu produkty są podstawowymi elementami wyposażenia kuchni i łazienek. W pierwszym przypadku będą przydatne w trakcie wykonywania codziennych obowiązków, do powieszenia ręcznika kuchennego, ścierki czy rękawic kuchennych. Zajmują bardzo mało miejsca, a estetyczne wykonanie tych detali sprawia, że nie będą one wpływały na ogólną stylistykę danego pomieszczenia. Wysokość umieszczenia takiego haczyka do ręczników i odzieży to już kwestia indywidualnej oceny. Standardowa wysokość wynosi około 1,5 metra. Pamiętajmy jednak, że tego typu drobne elementy użytkowe mają przede wszystkim dobrze służyć domownikom, mają być wygodne i gwarantować dobry dostęp. Nie warto więc wzorować się tutaj na innych instalacjach, lecz wybrać dokładnie takie miejsce na montaż haczyka, które będzie dla nas samych perfekcyjne.

 

Jak zainstalować haczyk na ubrania? 

Wieszaki naścienne na ubrania mogą być zainstalowane zarówno na ścianie, jak i na danym meblu. Jeśli montujemy wieszaczki na szafce meblowej, zazwyczaj wystarczy do tego tylko dobry śrubokręt. Montaż na ścianie będzie wymagał stworzenia otworów montażowych za pomocą wiertarki. To niewielkie elementy, dlatego warto wybrać nieduże, cienkie wiertło. Z reguły każdy wieszaczek montowany jest na dwie, czasem jedną lub trzy, śrubki.

 

Gdzie najlepiej umiejscowić wieszaki w łazience? 

W łazience wieszaki naścienne mogą być przymocowane bezpośrednio przy umywalce, wannie i kabinie prysznicowej, aby wygodnie móc sięgnąć po ręcznik w każdej sytuacji. Warto pamiętać, że te niewielkie akcesoria meblowe można zawiesić zarówno na ścianie, jak i na meblu. Ta druga opcja szczególnie spodoba się osobom, które szukają sposobów na ograniczenie zajmowanego miejsca w niedużej łazience. Jak wspomnieliśmy powyżej, montaż haczyków na ubrania i ręczniki w łazience do mebli drewnianych odbywa się za pomocą dwóch niedużych śrubek. Jeśli są to meble  wykonane z płyt wiórowych, płyt MDF lub podobnych materiałów, to nie trzeba nawet używać wiertarki. Śrubki można ręcznie wkręcić w drewno – i gotowe!

 

W jaki sposób zdemontować wieszaki naścienne na ubrania? 

Wieszaki naścienne można zdemontować tak samo łatwo, jak je zainstalować. Jedyne, co trzeba zrobić, to po prostu odkręcić śrubki montażowe. Wówczas element powinien łatwo odejść od ściany lub mebla. Następnie poleca się wypełnić lub naprawić otwory po śrubkach. Jeśli użyliśmy wieszaczka samoprzylepnego, to odkleić go można ręką, a pozostałą warstwę kleju delikatnie zdjąć za pomocą dłuta lub innego narzędzia.