• +48 510 765 550

Jak działają zatrzaski push to open?

Jak działają zatrzaski push to open?

Kuchnia powinna być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna. Świetnie, jeśli zaoszczędzimy miejsce, które sprawi, że wykonywanie codziennych obowiązków będzie łatwiejsze. Jeszcze lepiej, jeśli tego typu rozwiązania nie będą zakłócały obranej estetyki pomieszczenia. Czy istnieją tego typu sposoby? Oczywiście, że tak. Jednym z nich jest mechanizm push to open, który spowoduje, że korzystanie z szafek kuchenny stanie się znacznie przyjemniejsze!

 

Sposób działania push to open

Mechanizm push to open znajdujący się w dedykowanych zatrzaskach i odbojnikach meblowych do szafek znacznie ułatwia korzystanie z mebli. Wystarczy tylko delikatnie nacisnąć front szafki, aby drzwi otworzyły się. Zamknięcie frontu następuje najczęściej albo podobnie - na wcisk, albo poprzez zamontowane magnesy.

Push to open to świetne udogodnienie, które może wydawać się pozornie małe, ale w praktyce robi ogromną różnice. Zatrzaski push to open jak żadne inne nadają się do frontów gładkich pozbawionych uchwytów. Tego typu minimalistyczne aranżacje są dzisiaj bardzo modne. Przede wszystkim jednak zatrzaski i odbojniki push to open sprawdzą się tam, gdzie musimy mieć natychmiastowy dostęp do zawartości mebla. Z tego powodu najczęściej montowane są w szafkach kuchennych – tych dolnych i tych górnych. Pozwalają na otworzenie mebla nawet wtedy, gdy mamy obydwie ręce zajęte lub ubrudzone. Wtedy bez problemu poradzimy sobie, otwierając szafkę np. za pomocą łokcia. Ułatwienia te zawdzięczamy sprężynom zlokalizowanym wewnątrz zatrzasków typu push to open, które po wciśnięciu aktywują odbojnik i wypychają drzwi do przodu.

 

Jak zainstalować zatrzaski push to open?

Zatrzaski push to open bardzo łatwo przymocować praktycznie do każdej powierzchni. Instalowane są po wewnętrznej stronie wybranej szafki. Najczęściej możemy wybierać spośród dwóch rodzajów zatrzasków:

  • instalowanych na śrubki po bokach wewnętrznych stron mebli,
  • schowanych w szkielecie mebla

Drugi wariant produktu wymaga wywiercenia otworu o średnicy odpowiadającej rozmiarom zatrzasków. Mechanizmy push to open montowane są wówczas na wcisk, rzadziej przy użyciu kleju. Wybór konkretnego rodzaju produktu w dużej mierze zależeć będzie nie tylko od indywidualnych upodobań, ale także materiałów, z których wykonano ściany szafki. Płyta MDF, okleina i sklejka są podatne na nierówności, ale bardzo proste i dostępne do robienia różnych aranżacji. Jeśli jednak mamy mebel, który nie powinien być wiercony, dobrze jest skorzystać z zatrzasków montowanych na śrubki. Można nawet znaleźć mniejsze odpowiedniki przyklejane, jednak ta metoda jest wątpliwa – mechanizm push to open musi przecież sprostać przyciśnięciu i zachować elastyczność.

 

Czy można użyć zatrzasków push to open do szuflad? 

Push to open to mechanizm, który ma szerokie zastosowanie. Szuflady wysuwane „na wcisk” dają ogromne poczucie wygody. Sprawdzą się na co dzień, jak i w każdej bardziej ekstremalnej sytuacji. Do tego typu elementów nie stosujemy jednak zatrzasków, ale specjalne prowadnice push to open. Często wyposażone są one w dodatkową funkcję – soft close, czyli tzw. cichy domyk.

Prowadnice push to open znajdziesz w Furnica w wielu różnych wariantach. Na pewno kupisz tu produkt, który będzie idealnie pasował do Twoich szuflad. Co ważne, prowadnice szufladowe push to open nie wymagają żadnego specjalistycznego montażu. Instalujemy je dokładnie tak, jak inne prowadnice szufladowe (poradnik o montażu szuflad znajdziesz też na naszym blogu). Nie potrzeba żadnych dodatkowych elementów.

 

Czy odbojniki push to open można zamontować do każdego rodzaju szafki meblowej?

Zatrzaski push to open nadają się do wszystkich szafek, o ile ich rozmiary i materiał wykonania nie uniemożliwiają instalacji. Jak wspomnieliśmy powyżej, istnieje kilka sposobów na montaż push to open, więc można dogodnie wybrać najlepszy do posiadanego mebla. Produkty te w każdym przypadku zajmują niewiele miejsca, więc przeznaczenie szafki jest mniej istotne i nie wpływa na możliwość zamocowania odbojników.