• +48 510 765 550

Jak zamontować trzpienie mimośrodu?

Jak zamontować trzpienie mimośrodu?

Trzpienie mimośrodu to jedne z najczęściej używanych elementów montażowych. Znajdziemy je praktycznie we wszystkich meblach drewnianych, wymagających złożenia, takich jak biurka czy regały. Mimośrody zapewniają bardzo trwałe, wytrzymałe i silne połączenie dwóch części pod kątem prostym. Montaż mimośrodów – i trzpieni do takich nakrętek wsuwanych – jest praktycznie banalny. Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że cały proces powinien zająć kilka sekund! Jeśli jednak zastanawiasz się, jak prawidłowo zamontować trzpienie mimośrodów – w drewnie, w metalu – musisz zapoznać się z poniższym poradnikiem.

 

Montaż trzpieni mimośrodu

Trzpienie mimośrodu to elementy wchodzące w skład mimośrodów – praktycznych i bardzo często wykorzystywanych elementów montażowych w przemyśle meblarskim. Potocznie zwane zwane są one także mimośrodami, wkładkami gwintowanymi czy po prostu trzpieniami meblowymi, chociaż takie nazewnictwo może być nieco mylące. Trzpienie mimośrodu wkładane są właśnie do mimośrodu, który jest swego rodzaju nakrętką montażową umieszczaną bezpośrednio w drewnie. Obydwa elementy połączone ze sobą odpowiednio – mimośród i trzpień (najczęściej z zaczepem euro) – tworzą stabilne połączenie działające na zacisk.

Jak zamontować nakrętki mimośrodowe? Jest to prostsze, niż mogłoby się wydawać. Jedyne, czego trzeba, to dobry śrubokręt, choć w niektórych przypadkach nawet on będzie zbędny. Trzeba zacząć od tego, by usadowić mimośrody w drewnie (lub innym materiale, z którego wykonany jest dany mebel). W tym celu konieczne jest stworzenie otworów. Do otworu głównego powinien prowadzić otwór boczny. Będzie on przeznaczony na trzpień mimośrodu.

W wydrążonym lub wywierconym otworze należy umieścić główną nakrętkę. Złącza mimośrodów stosowane są do połączeń prostopadłych o kącie prostym. Idealnym przykładem będzie boczna ściana biurka i główny blat górny. Gdy umieściliśmy już mimośród, to należy przytwierdzić jego trzpień – wpierw do otworu znajdującego się na części domontowywanej. Udało się? To już połowa sukcesu za nami. Upewnij się tylko, czy trzpień jest włożony równo i stabilnie. Pod żadnym pozorem nie może on być przechylony na bok.

Trzpień z części domontowywanej należy wsunąć w otwór głównej nakrętki, mimośrodu, jednym, pewnym ruchem. Finalnym i koniecznym krokiem będzie przesunięcie mimośrodu, najczęściej przy użyciu śrubokręta z płaską końcówką. W ten sposób trzpień zaciśnie się w mimośrodzie i połączenie będzie trzymało.

 

Jak zamontować trzpienie mimośrodu w drewnie?  

Połączenia meblowe przy użyciu złączy mimośrodowych najczęściej stosowane są właśnie w meblach drewniane. Jeśli mamy już gotowe części meblowe z wydrążonymi otworami, to bez znaczenia jest to, czy powstały one z litego drewna, czy też sklejki i wiórów. Jeśli potrzebujemy stworzyć otwory pod trzpienie i mimośrody, powinniśmy użyć frezarki lub wiertarki z odpowiednią, płasko-okrągłą końcówką przeznaczoną do tłoczenia w drewnie.

Montaż mimośrodów w drewnie odbywa się w taki sam sposób, jak przedstawiliśmy powyżej. Trzeba więc wykonać następujące czynności:

  1. Stwórz otwory w łączonych powierzchniach na mimośrody i trzpienie do nich.
  2. Jeśli otwory są zrobione, upewnij się, czy są czyste i równe. To ważne w celu równego połączenia ze sobą obydwu części meblowych.
  3. Włóż nakrętkę mimośrodową do środka części głównej. Trzpień osadź prosto w części, która będzie przylegająca.
  4. Połącz obydwie części ze sobą tak, aby trzpień wszedł równo w otwór mimośrodu.
  5. Przesuń nakrętkę mimośrodową, aby zatrzasnąć trzpień. Możesz użyć w tym celu śrubokręta płaskiego. Sprawdź, czy wszystko dobrze się połączyło.
  6. Gotowe!

Jak widać na powyższych przykładach, montaż mimośrodu w drewnie to bardzo prosty mechanizm. Gwarantuje stabilne połączenie praktycznie przez nieskończony czas, bo w przeciwieństwie do łączeń opartych na klejach i podobnych substancjach, tego typu połączenie mechaniczne ma bezterminową skuteczność.

 

Jak zamontować trzpienie meblowe w metalu?  

Montaż trzpieni mimośrodowych w metalu wygląda tak samo, jak pokazaliśmy na powyższym przykładzie, poza jedną różnicą. Głównym problemem jest stworzenie otworów do trzpieni i mimośrodów. Jeśli musisz zrobić to samemu, pamiętaj o tym, aby przygotować dobry sprzęt. Nie musisz mieć specjalistycznej wiertarki do okazjonalnego stworzenia otworów w metalu, ale dobre wiertła do metalu to podstawa. Pamiętaj także o tym, że w metalu należy wiercić wolniej, niż w drewnie. Istnieje większa szansa na to, że wiertło się złamie, co byłoby bardzo niebezpieczne. Kieruj się też zasadą, zgodnie z którą im większa średnica otworu, tym wolniejsze obroty wiertarki. Montaż połączeń mimośrodowych w metalu powinien być wykonywany ostrożnie, bo niektóre z ewentualnych pomyłek nie będą mogły być naprawione.

 

Jakie wybrać wkładki gwintowane (trzpienie meblowe)? Które są najlepsze?  

Złącza meblowe z nakrętek mimośrodowych występują w kilku różnych odmianach. Do najpopularniejszych należą następujące trzy rodzaje:

  • połączenia mimośrodowe nożowe E-Z,
  • mimośrody sześciokątne E-Z,
  • nakrętki owalne („płetwy”) E-Z.

Spośród wszystkich powyższych typów połączeń meblowych pierwszy wariant mimośrodu jest zdecydowanie najpopularniejszy. Nadaje się do stosowania zarówno w drewnie, okleinie, płytach MDF, jak i w twardszych materiałach. Z kolei zastanawiając się, jakie wkładki gwintowane będą najlepsze, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na ich jakość wykonania. Muszą być stworzone dokładnie, aby otwory gwarantowały pewny i stabilny zatrzask śrubie.  

 

Trzpienie mimośrodu a nakrętki typu T-Nuts  

Nakrętki T-Nuts, w Polsce znane bardziej jako nakrętki teowe, mogą być dobrą alternatywą względem mimośrodów. Niemniej jednak wymagają one zazwyczaj mechanicznego wbicia w materiał (choć tu trzeba pamiętać, że są różne rodzaje t-nuts). Śruba spajająca jest dokręcana po przeciwnej stronie nakrętki, tymczasem złącze mimośrodowe jest prostopadłe. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, co jest lepsze: nakrętki teowe czy trzpienie mimośrodowe. Z pewnością te ostatnie będą dogodnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy chcemy zostawić sobie możliwość późniejszego odłączenia montowanych elementów meblowych. Demontaż mimośrodów jest tak łatwy, jak ich instalacja i nie pozostawia żadnych śladów po stronie zewnętrznej.

 

Jak prawidłowo przytwierdzić trzpienie montażowe do mebli?  

Trzpienie meblowe do mebli należy montować zgodnie z przedstawionymi powyżej zasadami. Szczególnie należy pamiętać o zachowaniu ostrożności w trakcie łączenia oraz poprawnym wykonaniu otworów montażowych w meblu za pomocą wiertarki lub podobnego narzędzia. Kluczowe jest równe osadzenie trzpieni w zatrzasku mimośrodów tak, aby połączenie nie pozwalało na uginanie się na boki przymocowywanego elementu.