• +48 510 765 550

Jak zamontować nakrętki kłowe?

Jak zamontować nakrętki kłowe?

Nakrętki kłowe są podstawowymi elementami do mocowania mebli. Wykorzystywane są do łączenia części z drewna naturalnego, sklejek, wiórów i materiałów kompozytowych. Nakrętki kłowe zapewniają stabilne i silne łączenie dwóch części i nie zaburzają estetyki mebla, ponieważ montaż pozostawia całkowicie równą powierzchnię.

 

Co to są nakrętki kłowe?

W krajach anglosaskich nakrętki kłowe określa się jako t-nuts. Jedna, powszechnie obowiązująca nazwa sprawia, że każdy wie, o co chodzi. W Polsce równolegle występuje wiele nazw: nakrętki kłowe, nakrętki pazurkowe, nitonakrętki, a nawet nakrętki młoteczkowe. T-nuts to nakrętki o długim i cienkim korpusie, zakończonym kołnierzem. Kształtem mogą przypominać literę „T” (stąd: t-nuts). Sposób łączenia dwóch elementów drewnianych za pomocą nakrętek kłowych uznawany jest za prosty i silny. Mechanizm przesuwny sprawia, że śruba od przeciwległej strony włożona do nakrętki po jej przesunięciu będzie pewnie przytrzymana. Istnieje wiele wariantów tego typu akcesoriów montażowych. Wyróżnić można między innymi nakrętki kłowe z ząbkami i haczykami, które jeszcze silniej osadzają się w drewnie, a także produkty gładkie. Ze względu na materiał wykorzystywane przy produkcji możemy mówić o nakrętkach kłowych z tworzywa sztucznego i metalowych nakrętkach kłowych – najczęściej ze stali ocynkowanej, stopu cynku i aluminium lub niklu.

 

Jak używać nakrętek kłowych typu t-nuts i do czego?

Nakrętki kłowe – t-nuts – to świetne akcesoria, wybierane zarówno przez firmy zajmujące się produkcją mebli, jak i miłośników majsterkowania. Prosty mechanizm działania nakrętek pazurkowych razem z ich wysokim poziomem skuteczności sprawiają, że elementy te często są wybierane jako podstawowe części łączeniowe. Używa się ich m.in. do składania regałów, przytwierdzania nóg krzesłowych i stołowych, a także wielu innych elementów. Klasyczne odmiany nakrętek kłowych będą jednak nadawały się tylko do połączeń prostopadłych (właśnie takich, jak np. połączenie siedziska krzesła z drewnianą nogą meblową).

Nakrętki kłowe przypominają w dużym stopniu nakrętki teowe z pewnymi wyjątkami. Opracowano m.in. nakrętki o ośmiobocznych podstawach, które są przeznaczone do montażu maszynowego. Przy zakupie tego produktu poleca się dokładnie sprawdzić specyfikację techniczną. Wszystko po to, aby wybrać takie akcesoria, które będę przeznaczone do własnoręcznego montażu.

 

Jak zamontować nakrętki kłowe t-nuts?

W zależności od rodzaju nakrętki kłowej montaż odbywa się albo ręczne – poprzez delikatne wciśnięcie t-nut w otwór – albo przy użyciu młotka. Niektóre nakrętki mogą być profilowane i gwintowane, podczas gdy inne są zupełnie gładkie u podstawy i po bokach. W każdym przypadku jednak podstawą prawidłowego montażu nakrętek kłowych jest wykonanie odpowiednich pomiarów celem stworzenia nie za ciasnego, ale też nie za dużego otworu w drewnie. Tę czynność wykonamy oczywiście za pomocą wiertarki. Najlepiej wyposażyć się w specjalne wiertła do drewna.

 

Jak zamontować nakrętki kłowe w sklejce?

Montaż nakrętek typu t-nuts w sklejce to czynność, którą można wykonać samemu w domu lub w warsztacie. W tym celu na początku należy ułożyć sklejkę częścią przednią do dołu. Po wywierceniu otworów należy zamontować nakrętki kłowe po przeciwnych ich stronach. Nakrętki powinny całkowicie przylegać do powierzchni tak, aby żadna ich część nie wystawała poza linię sklejki. Jeżeli istnieją jakieś nierówności, trzeba je wyrównać za pomocą młotka (w przypadku cienkiej sklejki musimy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności, aby materiał się nie rozpadł).

Montaż nakrętek kłowych w sklejce jest bardzo prosty, ale trzeba uważać o szeregu niepożądanych efektów. Jedną z nich jest osadzenie nakrętki t-nut pod kątem. Stanie się tak, jeśli do wyrównania użyjemy młotka i będziemy przybijać nakrętkę, nie trafiając w jej środek, a w boczną część. Takie akcesorium należy wówczas wyjąć, otwór wyrównać i jeszcze raz spróbować zamontować nakrętkę tak, aby całkowicie równo przylegała do powierzchni sklejki.