• +48 510 765 550

Jak ukryć śruby w drewnie?

Jak ukryć śruby w drewnie?

Śruby zapewniają stałe połączenie dwóch elementów, ale w niektórych zastosowaniach ich wygląd będzie zaburzał pożądaną estetykę wykonywanej rzeczy. Popularnym sposobem staje się więc ukrywanie śrub w drewnie, dzięki czemu otrzymuje się funkcjonalność, ale nie kosztem wyglądu. Jak skutecznie ukryć śruby w drewnie? 

Jak zakamuflować łby śrub w trakcie montażu?

Dobrym sposobem na ukrycie śrub w drewnie jest ich zakamuflowanie. Takie podejście tak naprawdę jest trochę drogą na skróty, ponieważ nie dokonujemy żadnych przeróbek technicznych, które faktycznie chowałyby wkręty czy śruby. Istnieje jednak wiele rodzajów drewna, których struktura jest zbyt wrażliwa i uniemożliwia dokonywanie większych przeróbek. W niektórych sytuacjach szukamy też rozwiązania, które pozwoli na ukrycie śrub jak najniższym kosztem i w jak najszybszy sposób.

Wybierając taką metodę na ukrycie śrub montażowych, musimy się wyposażyć przede wszystkim w farbę i lakiery maskujące. Farby są w różnych formach, zarówno klasycznych, jak i tych w spray’u. Każdy rzucający się w oczy łeb śruby powinien być równomiernie pokryty farbą lub lakierem. Dzięki temu bez wykonywania wielu skomplikowanych czynności możemy ukryć wkręty w meblu. Prawdopodobnie nigdy nie będzie to na tyle skuteczne, by w ogóle nie rozpoznać śrub przy spojrzeniu z bliska na wybrany element, jednak z odległości będzie kształtował się świetny efekt!

 

5 sposobów na zakrycie śrub w drewnie

Jeżeli jednak nie zależy nam na zakamuflowaniu śrub i wkrętów, a ich rzeczywistym zakryciu, to warto sięgnąć po którąś z pięciu głównych metod. Pamiętaj, że sposoby te różnią się poziomem trudnością i mogą wymagać różnych dodatkowych narzędzi stolarskich.

 

Sposób 1: Obierz kawałek drewna, pod którym ma być ukryta śruba

Pierwsza metoda zakłada delikatne oderwanie kawałka drewna. Robimy to częściowo, np. za pomocą dłuta o ostrym zakończeniu. Szerokość końcówki dłuta powinna być dopasowana do wielkości zakończenia śruby. Niedaleko od miejsca, w które będzie wchodził wkręt, należy przyłożyć długo i delikatnie je posuwać tak, jakbyśmy obierali skórkę owocu za pomocą obieraczki. Trzeba zachować ostrożność, aby wyczuć odpowiedni moment tak, aby drewno nie pękło. Gdy kawałeczek jest odchylony, umieszczamy w tym miejscu śrubę, łączymy elementy, które mają być spojone, a następnie zaklejamy odsłoniętą część drewna. Śruba będzie znajdowała się wewnątrz, przez co pozostanie całkowicie niewidoczna!

 

Sposób 2: Wydrąż otwory w drewnie

Drugi sposób przeznaczony jest przede wszystkim do niewielkich śrub. Aby śruba była zakryta, na początku należy wydrążyć w drewnie otwory. Robimy to ostrożnie tak, aby wydrążony element był w jak najlepszym stanie. Po osadzeniu śruby należy ponownie włożyć wydrążoną część i przykleić ją do łba śruby. Jeśli nie mamy do czynienia z bardzo miękkim i plastycznym drewnem, konieczne będzie wcześniejsze spiłowanie nasady o ok. 1 mm (długość łba śruby) tak, aby wszystko ładnie się zakryło.

 

Sposób 3: Zakryj łby śruby poprzez stworzenie detali

Czasem najlepszym sposobem na ukrycie czegoś jest odwrócenie uwagi. Zgodnie z tą metodą połączenia meblowe wykonujemy w zupełności normalnie. Na końcu jednak będziemy musieli zrobić dodatkowe zdobienia w miejscach, na które przypadają łby śrub. Dzięki temu będą one zupełnie zakryte, a mebel zyska jeszcze bardziej na estetyce!

 

Sposób 4: Uczyń z otworu na śrubę dzieło sztuki

Niekonwencjonalne metody czasem są najlepsze. Zamiast koncentrować się na stworzeniu równej powierzchni drewnianej, warto jeszcze bardziej podkreślić estetykę śruby. W tym celu stwórzmy najpierw niewielki otwór i zamocujmy wkręt. Następnie spróbujmy go zaaranżować. Wypełnienie otworu można zrobić z wielu materiałów. Ostatnimi czasy bardzo popularne jest łączenie drewna naturalnego z żywicą epoksydową. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia.

 

Sposób 5: Użyj uniwersalnych zaślepek meblowych

Ostatni sposób to czasem najmniej estetyczne, ale z pewnością najszybsze rozwiązanie. Śruby montażowe w meblach można zakamuflować za pomocą standardowych zaślepek meblowych. Wystarczy je włożyć do otworu i… gotowe! W Furnica znajdziesz mnóstwo różnych wariantów kolorystycznych takich zaślepek – wśród nich są na pewno takie,  które będą pasowały do twoich mebli.