• +48 510 765 550

Jak zamontować przepusty kablowe?

Jak zamontować przepusty kablowe?

Montaż przepustów kablowych ułatwi wykonywanie codziennych zadań i sprawi, że wszystko stanie się bardziej uporządkowane. Przepusty kablowe mogą być zainstalowane na różnego rodzaju biurkach, a ich działanie w każdym przypadku jest takie samo – zapewniają one ochronę dla kabli i trzymają je w ryzach. Prezentujemy, jak zamontować przepusty na kable i sprawdzamy, co trzeba o nich wiedzieć!

Czym są przepusty kablowe?

Przepusty kablowe, zwane także przelotkami kablowymi, to plastikowe elementy zawierające jeden lub kilka otworów, służących do umieszczenia kabli. Najczęściej przepusty takie montowane są w meblach biurowych, przede wszystkim biurkach, ale także stolikach. Przydają się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z przestrzenią użytkową i kiedy dokoła plącze się wiele kabli.

 

Jak zamontować przepusty kablowe?

Montaż przepustów kablowych w biurku jest w stanie znacznie poprawić estetykę zarówno poszczególnego mebla, jak i całego pomieszczenia. Nagle wszystkie kable mogą być zgrabnie uporządkowane. Nie będą zawadzały pod nogami, ani plątały się wokół laptopów czy monitorów usytuowanych na stołach i biurkach.

W Furnica znaleźć można wiele przepustów kablowych, ale ich konstrukcja zawsze jest mniej więcej taka sama podobnie, jak cele tych elementów. Część tę należy umieścić w wydrążonym otworze w danym meblu, najczęściej właśnie biurku. Przez przepustkę przeprowadza się następnie kable i wówczas podłącza się je do docelowych urządzeń. W ten sposób można zagospodarować odpowiednio miejsce, czyniąc je schludniejszy i bardziej estetycznym. Wraz z kilkoma dodatkami, np. chwytakami samoprzylepnymi na kable, istnieje możliwość poprowadzenia przewodów dokładnie w taki sposób, jaki się chce. Kable mogą być schowane, zamaskowane lub w pełni na widoku.

 

Jak osadzić przepusty kablowe  w biurku i wydrążyć otwory?

Montaż przepustów kablowych należy zacząć od dokonywania pomiarów. Od indywidualnych potrzeb i preferencji zależy to, gdzie powinna być zainstalowana przelotka na przewody. Najczęściej wybierane miejsce to środek biurka, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować przelotkę po boku, na przedzie lub w tylnej części mebla – z technicznego punktu widzenia jest to obojętne.

Wymiary zakupionej przelotki meblowej trzeba przenieść na miejsce, w którym ma być zamontowany ten element. Zazwyczaj przelotka składa się z plastikowego okręgu, niedużego tunelu, przez który przechodzą kable oraz części zewnętrznej, delikatnie wystającej nad powierzchnię biurka. Jeśli właśnie na tego typu model się zdecydowaliśmy, to musimy pamiętać o przeniesieniu na mebel rozmiarów części wewnętrznej, która będzie weń włożona, a nie zewnętrznej, szerszej, wystającej ponad biurku.

Po zaznaczeniu miejsca należy przejść do wycinania otworu. Tutaj możliwości jest wiele, a sposób wykonania zależy przede wszystkim od materiału, z którego wykonany jest mebel. Standardowym narzędziem będzie wiertarka, ale w przypadku wąskich płyt wiórowych równie dobrze poradzi sobie frezarka lub podobne narzędzie. Ścianki otworu można zabezpieczyć za pomocą lakieru, ale nie jest to niezbędne, ponieważ i tak zostaną one przykryte przelotką kablową. Bardzo istotne jest to, aby pomiary były wykonane z maksymalną dokładnością, ponieważ przelotka powinna być pewnie osadzona w wydrążonym otworze.

 

Jakie przepusty kablowe wybrać?

W Furnica znajdziesz wiele różnego rodzaju przepustów kablowych. Pomijając produkty przeznaczone do montażu wewnątrz ściany, wszystkie przelotki wykorzystywane są w tym samym celu – do organizacji przestrzeni biurowej. Wybierać można spośród wielu kształtów (okrągłe, kwadratowe) i kolorów przepustów na przewody.

 

Plastikowe i metalowe przepusty kablowe

Ważnym aspektem przy wyborze przepustów na kable może być materiał, z którego zostały wykonane. Dla samej funkcjonalności tego elementu nie ma to większego znaczenia, ale z pewnością wpływa na estetykę. Najlepiej jest dobrać przepust kablowy bezpośrednio do rodzaju biurka lub stołu, na którym ma być zainstalowany ten przedmiot. Niektóre lżejsze meble mogą wymagać montażu delikatniejszego przepustu plastikowego, ale nie jest to regułą.