• +48 510 765 550

Zatrzaski do drzwi – rodzaje i sposoby montażu

Zatrzaski do drzwi – rodzaje i sposoby montażu

Zamki i zatrzaski meblowe możemy podzielić na wiele różnych rodzajów. Każdy typ ma określone parametry i specyfikę, która determinuje sposób montażu. W tym miejscu dowiesz się, jakie są rodzaje zatrzasków meblowych i jak należy je prawidłowo instalować w meblach. Szczególną uwagę poświęcimy zatrzaskom magnetycznym, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.

 

Popularne rodzaje zatrzasków meblowych

Zamek zamkowi nierówny – w łatwy sposób w sklepie Furnica znajdziesz dziesiątki różnego rodzaju zamki i zatrzaski meblowe, które różnią się parametrami. Do najczęściej spotykanych należą poniższe warianty:

 • zatrzaski obrotowe – to zatrzaski działające praktycznie w taki sam sposób jak zamki meblowe, ale mają prostszy mechanizm, który nie wymaga użycia kluczyków,
 • zatrzaski kasetkowe – popularne rozwiązanie do skrzyni i pudełek, mogą działać na wcisk,
 • zatrzaski i odbojniki dotykowe (push-to-open) – szeroka kategoria akcesoriów meblowych, które są doskonałym rozwiązaniem do bez-klamkowych, dotykowych aranżacji,
 • zatrzaski typu cichy domyk (soft close) – gwarantuje bezszelestne zamknięcie frontu, dzięki czemu rekomendowane są do mebli kuchennych, ale nie tylko,
 • zatrzaski kątowe – przypominają połączenie grubszego zawiasu i kątownika; umieszczane pod kątem 180 stopni gwarantują bardzo płynne działanie,
 • zatrzaski magnetyczne – szafka lub inny obiekt jest zamknięty dzięki działaniu magnesów. Występują w wielu różnych rodzajach – szczegółowe informacje znajdziesz poniżej.

 

Zatrzaski meblowe ze względu na miejsce montażu

Powyższa lista naturalnie nie jest kompletna – zawiera jedynie najbardziej popularne zatrzaski meblowe. Produkty te możemy dzielić ze względu na różne kryteria. Jednym z ważniejszych może być docelowe miejsce montażu. W tym ujęciu większość rodzajów zatrzasków zalicza się do którejś z dwóch poniższych grup produktowych:

 • zatrzaski meblowe wpuszczane – pozostają wewnątrz szafki, dzięki czemu w ogóle nie zaburzają estetyki, lecz zajmują odrobinę miejsca,
 • zatrzaski nakładane – montaż odbywa się na zewnętrznej części mebla, np. szafki.

 

Zatrzaski magnetyczne

Niewątpliwie obecnie najczęściej wybierane są zatrzaski magnetyczne. Można je znaleźć w bardzo prostych formach i bardzo niskich cenach. Podstawowy zatrzask składa się z dwóch części – głównej i przytrzymującej. Mechanizm działania wykorzystuje pole magnetyczne, które tworzone jest przez dwa magnesy, osadzone na przeciwległych stronach dwóch elementów zatrzasku. Obecnie można jednak spotkać także bardziej rozwinięte konstrukcje. Świetnym przykładem będą zatrzaski magnetyczne sterowane zdalnie, np. poprzez sieć Wi-Fi lub Bluetooth (w zależności od modelu). Taki produkt może być kontrolowany poprzez aplikację zainstalowaną na smartfonie. Ze względu na nieco większe gabaryty i rodzaj technologii dostępny jest zazwyczaj w formie wpuszczanej, przez co zajmuje więcej miejsca. Do zastosowań takich, jak np. szklana gablota w salonie, wciąż najbardziej praktyczne będą proste zatrzaski magnetyczne. Ich montaż nie wymaga użycia wiertarki, a element nie będzie zaburzał estetyki mebla.

 

Jak zamontować zatrzaski magnetyczne do mebli?

Standardowe zatrzaski magnetyczne składają się z dwóch elementów. Proces montażu nie jest bardzo wymagający. Aby zapewnić prawidłowe działanie zamków, zastosuj się do poniższych zaleceń:

 1. Dokonaj pomiarów i zdecyduj, w którym miejscu chcesz zainstalować zatrzask. Zaznacz te miejsca ołówkiem.
 2. Wyrównaj obydwie krawędzie, w których będziesz montować zatrzaski magnetyczne.
 3. Wywierć otwory pilotażowe w miejscach montażu głównej płytki zatrzasku i dodatkowej. Użyj małego wiertła do drewna, zazwyczaj o średnicy nie większej, niż ok. 1/16 cala (15-16 mm).
 4. Główny element zatrzasku przykręć do drewna za pomocą śrubokręta i dołączonej przez producenta śruby montażowej. W podobny sposób zamontuj drugi element zatrzasku.
 5. Upewnij się, czy wszystko działa, sprawdź czy śruby nie są za mocno lub za lekko przykręcone i w razie potrzeby wyreguluj je.

 

Jak otworzyć szafkę z zainstalowanym zatrzaskiem magnetycznym?

Szafki ze zwykłymi magnesami otwiera się normalnie. Wystarczy użyć minimalnie więcej siły, aby otworzyć front mebla. Jeśli jednak mamy szafkę z zawiasami magnetycznymi otwieranymi zdalnie, będziemy potrzebowali aplikacji, za pomocą której dostaniemy się do zawartości.