• +48 510 765 550

Jak zamontować rozpórki gazowe?

Jak zamontować rozpórki gazowe?

Rozpórki gazowe, zwane też po prostu podnośnikami, zawiasami lub siłownikami gazowymi, pozwalają na wykorzystywanie danego mebla dokładnie w taki sposób, jaki jest potrzebny. Najczęściej siłowniki gazowe montowane są do górnych szafek kuchennych o orientacji poziomej. Wówczas, aby sięgnąć po coś do takiej szafki, nie trzeba uchylać całych drzwiczek w bok, jak to się dzieje w przypadku klasycznych zawiasów meblowych. Wystarczy uchylić front ku górze (lub ku dołowi w szafkach przypodłogowych). Do czego wykorzystywane są rozpórki gazowe? Jak prawidłowo zamontować podnośniki gazowe do mebli i jak należy je mierzyć? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając poniższy tekst.

 

Do czego służą meblowe siłowniki gazowe?

Rozpórki gazowe to bardzo popularne akcesoria meblowe. Stosowane są w różnego rodzaju meblach. Gazowy mechanizm sprawia, że nie musisz podtrzymywać frontu. Po uchyleniu szafki jej przednia część będzie stabilnie otwarta, dzięki czemu zyskuje się duży komfort podczas wykonywania codziennych prac.

Najczęściej siłowniki gazowe używane są do mebli kuchennych, ale nie tylko. Spotkasz je także w zabudowach pokojowych, szafkach podwieszanych pod sufitem, meblach łazienkowych oraz sypialnianych. Często spotykane są w szafkach barowych. Uchylane od dołu staną się przydatne zwłaszcza w zabudowie przypodłogowej, a od góry – analogicznie w zabudowie górnej. W każdym przypadku ułatwią znacznie sięganie po potrzebne rzeczy.

Główną zaletą takich podnośników gazowych jest swobodne otwieranie i zamykanie frontu, a także jego podtrzymanie w odpowiednim miejscu przez dowolny czas. Wyróżnia się wiele podobnych produktów, z których najpopularniejsze są bodajże podnośniki pneumatyczne. Jednak rozpórki gazowe mają tę przewagę, że są po prostu znacznie tańsze i jednocześnie tak samo wydajne. Kolejnym atutem przemawiającym za wyborem rozpórek gazowych jest ich stosunkowo prosty montaż. Pod względem stopnia zaawansowania wcale nie wykracza on poza instalację standardowych zawiasów meblowych. Kupując taki siłownik – np. w Furnica, gdzie możesz wybierać spośród mnóstwa różnych wariantów – otrzymuje się produkt całkowicie gotowy do użytku od razu.

 

Jak zmierzyć rozpórki gazowe? 

Podnośniki gazowe do mebli występują w różnych rozmiarach. Aby wybrać odpowiedni, należy zmierzyć mebel, w którym ma być zainstalowany ten element, np. szafkę kuchenną. To nie wszystko. Dobór siłownika gazowego do mebla to proces, w którym trzeba wziąć pod uwagę jeszcze inne parametry, w tym:

  • wymiary frontu meblowego (szerokość x długość),
  • rodzaj materiału i grubość płyty – np. MDF – 12 mm,
  • łączna waga drzwiczek meblowych,
  • pożądany kąt uniesienia frontu meblowego – zazwyczaj występują trzy opcje: 75 stopni, 90 stopni i 110 stopni.

Mając te wszystkie dane, można sprawdzić, jaka siła podnośnika gazowego (określana w Niutonach) będzie optymalna dla danego zastosowania. Przykładowo, dla frontu o wadze 1,8 kg i wysokości 300 mm, przy kącie uniesienia 90 stopni, spokojnie wystarczy montaż rozpórki gazowej 60 N. Szklany, cięższy front meblowy o wadze 3 kg i wysokości 400 mm, dla kątu uniesienia 90 stopni, będzie wymagał zainstalowania silniejszego podnośnika gazowego – o sile co najmniej 120 N. Tabelę rozkładu miar, wag i dopasowania siły podnośników gazowych można wygodnie znaleźć w różnych darmowych źródłach. Warto jednak zwrócić uwagę zwłaszcza na materiały danego producenta, gdyż technologia gazowa może się różnić w zależności od modelu. Uniwersalną zasadą jest też to, że dla frontów szerszych niż 400 mm, a także wszystkich tych, które są wyjątkowo ciężkie, należy umieszczać dwa podnośniki gazowe – po jednym na każdy bok.

 

Jak zainstalować rozpórki gazowe do szafki? 

Podpórki gazowe instalujemy podobnie, jak zawiasy. To gotowe do użycia produkty. Najważniejsze jest umiejscowienie ich w odpowiednim miejscu. Wyznaczenie go zależy od rodzaju podnośnika (głównie kąta otwartości), głównej części mebla i frontu. Samo przymocowanie rozpórki gazowej do szafki odbywa się przy użyciu śrub lub innych dołączonych do zestawu elementów montażowych. W zależności od modelu mogą być dołączone także łączniki kątowe. Część tłoka musi być zawsze skierowana w dół.