• +48 510 765 550

Jak zamontować uchwyty do szafek?

Jak zamontować uchwyty do szafek?

Uchwyty do szafek w kontekście systemów prowadnic, zawiasów i różnych części montażowych to takie elementy, do których nie przywiązujemy często wiele uwagi. To błąd – uchwyty meblowe do szafek kuchennych są tym, co w największym stopniu wpływa na charakter danego mebla. Oprócz walorów estetycznych muszą być jednak przede wszystkim funkcjonalne. Aby upewnić się, że tak właśnie będzie, konieczny jest prawidłowy montaż. Jak zamontować uchwyty meblowe do szafek? Na co należy uważać i jakich narzędzi będziemy potrzebowali?

 

Jak zainstalować uchwyty do drzwi szafek? 

Sposób montażu uchwytów do szafek zależy w dużej mierze od rodzaju posiadanych mebli. Przykładowo, zestawy zabudowy kuchennej wielu popularnych sieci międzynarodowych posiadają już wszystkie przygotowane otwory. Z tego powodu proces instalacji uchwytu nie wymaga wiercenia. W innych przypadkach konieczne będzie posiadanie wiertarki, choć to też zależy od rodzaju materiału. Szafki kuchenne często tworzone są z płyt MDF, sklejek i innych płyt wiórowych, które – nawet bez otworów – można w bardzo łatwy sposób przebić zwykłą śrubą. Wystarczy tylko przykręcać ją pod odpowiednim naciskiem.

W takim razie od czego zacząć proces montażu uchwytów do drzwi szafek? Na wstępie warto skompletować listę potrzebnych narzędzi. Warto zaopatrzyć się głównie w:

 • poziomicę z linijką,
 • ołówek,
 • śruby i/lub wkręty montażowe (jeśli nie ma w zestawie z uchwytem),
 • wiertarka z dopasowanym do powierzchni wiertłem (opcjonalnie).

Mając już to wszystko pod ręką, można zacząć szczegółowo planować montaż uchwytów meblowych.

 

Jakie są etapy montowania uchwytów w meblach kuchennych? 

Jeżeli mamy uchwyty meblowe wraz z dedykowanymi elementami montażowymi, a szafka meblowa wykonana jest ze sklejki lub innego miękkiego materiału drewnianego lub drewnopodobnego, to montaż uchwytu będzie niebotycznie prosty. Wystarczy wykonać następujące kroki:

 1. Wspomagając się poziomicą, wyznacz miejsce montażu otworu w szafce meblowej (pomiń ten krok, jeśli miejsce jest fabrycznie ustalone przez producenta)
 2. Wywierć otwór wiertarką lub wkręć śrubę w drewno do ustalonego poziomu – tak, aby przechodziła na drugą stronę drzwiczek meblowych.
 3. Uważnie trzymając śrubę lub wkręt z jednej strony, weź do ręki uchwyt meblowy i wkręć go powoli. W przypadku uchwytów typu rączka do drzwi wykonaj tę czynność ponownie do drugiego otworu montażowego.
 4. Gotowe!

Instalacja uchwytów meblowych do szafek kuchennych, frontów zabudowy i pozostałych mebli jest bardzo prosta. Różnice mogą być widoczne w sposobie tworzenia otworów. Czasem będziemy musieli użyć wiertarki, czasem wystarczy dobry wkrętak ręczny, śruba montażowa i odrobina siły. Przy wykonywaniu czynności montażowych zachowajmy jednak uwagę i precyzję oraz zadbajmy o własne bezpieczeństwo.

 

Jak wywiercić otwory do montażu uchwytów?

Z płytami MDF najczęściej poradzimy sobie za pomocą śrubokręta. Lite drewno szafek kuchennych będzie jednak wymagało zastosowania wiertarki. Jak wywiercić otwory do montażu uchwytów meblowych? Najważniejszym aspektem, o którym trzeba pamiętać, jest wybór odpowiedniego wiertła do drewna. Charakteryzują się one m.in. bardziej zaostrzoną końcówką, niż te, które spotykamy w wiertłach do metalu. Z reguły grubość frontu szafki meblowej, w której mocujemy uchwyt, nie przekracza 2 cm. Proces jest więc bardzo szybki i bezstresowy. Warto pamiętać o zabezpieczeniu drugiej strony, aby wiertło niczego nie uszkodziło po wyjściu z otworu.

 

Jak prawidłowo zmierzyć szafkę przed instalacją? 

Niektóre meble kuchenne nie mają wyznaczonych przez producenta miejsc pod instalacje uchwytów. Wówczas pierwszym krokiem w procesie instalacji uchwytów meblowych do szafek będzie zmierzenie mebla i wyznaczenie miejsc pod otwory montażowe. Uchwyty meblowe to jednak bardzo wszechstronna kategoria. Tylko od naszego gustu zależy, czy zechcemy zamontować uchwyt nieco wyżej, czy niżej. Aby wszystko dobrze się prezentowało, należy po prostu zachować konsekwentność – przymocowywać te elementy na tej samej wysokości, co już przymocowane. Do zmierzenia szafki przed montażem uchwytów meblowych wystarczy zwykła miarka budowlana.  Zalecamy użycie poziomicy, dzięki czemu będzie można mieć pewność, że wszystko jest równe.

 

Jaki rozmiar uchwytów do szafek będzie pasował do mojej szafki? 

Rozmiar uchwytów meblowych do szafek kuchennych zależy wyłącznie od własnych preferencji. Pod względem technicznym znaczenie ma wyłącznie rozmiar śrub montażowych. Zazwyczaj są to standardowe wkręty o średnicy nie większej, niż 0,8 cm. Wszystko zależy jednak od konkretnych mebli i producenta.

Jeśli mamy pewność, że z otworami montażowymi i wkrętami nie będzie problemu, to zewnętrzny rozmiar uchwytu może być zupełnie dowolny. Warto w tym miejscu odnotować, że przedstawiana kategoria akcesoriów meblowych jest naprawdę bardzo bogata. Możemy wybierać spośród różnych rodzajów uchwytów meblowych do szafek. Jedne z najpopularniejszych to:

 1. Uchwyty podłużne – w zależności od szafki mogą być montowane horyzontalnie lub wertykalnie. Bardzo wygodne w użytkowaniu i estetyczne. W Furnica znajdziesz je w wielu różnych wariantach kolorystycznych. Mogą być wykonane z różnych materiałów, np. stali, niklu, mosiądzu plastiku lub drewna.
 2. Uchwyty meblowe typu t-bar – równie praktyczne i dość podobne do podłużnych; zazwyczaj mają drugą śrubę lub bolec, zapobiegający przesuwaniu się uchwytu. Charakterystyczne jest to, że można je chwycić z obydwu stron.
 3. Krawędziowe uchwyty do szafek – montowane na krawędzi frontu, zazwyczaj na stronie górnej, pozwalają na poręczny chwyt i nie zaburzają estetyki. Takie uchwyty idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz minimalistycznych.
 4. Muszelki – uchwyty montowane zazwyczaj tak samo, jak podłużne lub t-bar’y, ale zajmujące mniej przestrzeni. Zwykle są szersze, pokryte złotym lub srebrnym kolorem, dodającym atrakcyjności wizualnej.
 5. Gałki meblowe – dla jednych to rodzaj uchwytów meblowych, dla innych zgoła osobna subkategoria. Tak czy inaczej, przy wybieraniu uchwytów do mebli kuchennych warto sprawdzić też ofertę rozwiązań alternatywnych.

 

Jak pomalować meble kuchenne? 

Planując większy remont, możemy nie tylko wymienić stare uchwyty do szafek na nowe, ale także zmienić kolorystykę frontów. Na rynku znajdziemy bardzo wiele farb dedykowanych malowania zabudowy kuchennej. Przy wyborze zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego wykonane są szafki. W niektórych przypadkach konieczne będzie zdarcie poprzedniej powłoki – np. grubego, jasnego lakieru. Malowanie mebli możemy wykonać całościowo lub częściowo. Nie trzeba od razu przemalowywać wszystkiego, by nadać kuchni żywszego charakteru. Do przemalowania akcentów, np. wyżłobień dekoracyjnych na frontach szafek, nada się dedykowana farba w spray’u, którą bardzo łatwo nałożysz. Pamiętaj, aby skorzystać z taśmy malarskiej, która zabezpieczy tę przestrzeń, która nie ma być zmieniana.

 

O czym trzeba pamiętać przy montażu długich uchwytów do szafek? 

Długie uchwyty do zabudowy kuchennej, np. podłużne lub typu t-bar, powinny być solidnie przytwierdzone do powierzchni. Im większy uchwyt, tym większa jego łączna waga. To sprawia, że  mocowanie musi być wyjątkowo wytrzymałe. Jeśli to możliwe, użyj grubszych wkrętów lub śrub montażowych. Pamiętaj, że uchwyty muszą być maksymalnie dociśnięte do podłoża (choć czasem trzeba zachować większą ostrożność, aby np. nie skruszyć zewnętrznej powłoki lakieru).

 

Jak czyścić i pielęgnować metalowe i miedziane uchwyty do szafek? 

Plastikowe zakończenia wystarczy jedynie przetrzeć zwilżoną szmatką, aby pozbyć się kurzu. Natomiast uchwyty metalowe i mosiężne wymagają odpowiedniej konserwacji. Jeśli dobrze o nie zadbamy, będą służyły nam przez wiele lat bez większych zmian w wyglądzie.

Każdy metal ma pewne właściwości chemiczne, które powodują okresowe odbarwienia. Mosiądz, który jest stopem zawierającym miedź, jest bardziej na nie podatny od np. aluminium. Materiały te wbrew pozorom bardzo dobrze radzą sobie z wodą. Gorzej znoszą środowiska kwasowe... z którymi będą miały kontakt cały czas, ponieważ skóra człowieka ma naturalnie delikatnie kwaśny odczyn pH. Zatem jak czyścić i pielęgnować uchwyty metalowe i mosiężne?

Podstawą odpowiedniej pielęgnacji jest ograniczenie żrących środków czyszczących. Popularne w kuchni płyny do rozpuszczania tłuszczy nie będą dobrym wyborem, jeśli myślimy o bezpiecznym czyszczeniu uchwytów meblowych. Warto zastosować środki na bazie naturalnych składników. Po czyszczeniu mosiądz i stal można zaimpregnować za pomocą substancji zawierających specjalne woski do metalu. Jeżeli jednak mamy stare uchwyty miedziane lub mosiężne i pragniemy je zregenerować, konieczne będzie polerowanie – tę czynność należy wykonywać przy użyciu „cięższych” specyfików kwasowych. Dobrze sprawdza się domowy roztwór na bazie octu i mąki.

 

Montaż uchwytów do szafek – co jeszcze warto wiedzieć?  

Wszystkie czynności opisane w tym poradniku powinny być wykonywane z należytą ostrożność. Warto zadbać wcześniej o odpowiednie przygotowanie miejsca, w którym będziemy montowali uchwyty meblowe do szafek kuchennych i innych mebli.

Szczególną uwagę trzeba zachować przy wykonywaniu otworów montażowych na śruby, które będą później trzymały uchwyty. Jeśli wiercimy w sklejce i podobnych materiałach, nie tylko użyjmy odpowiedniego wiertła, ale w trakcie wiercenia odprowadzajmy je do siebie. W ten sposób pozwolimy wiórom wylecieć i sprawimy, że wykonany otwór będzie równy i gładki.

Kolejnym aspektem, o którym trzeba pamiętać, jest wykończenie. Śruby montażowe będą widniały od strony wewnętrznej drzwiczek, więc nie będą rzucały się w oczy. I tak można je jednak zamaskować, używając rekomendowanych zaślepek. Najprostsze i równie skuteczne wersje, które kupisz w Furnica, wystarczy nakleić na śrubę, aby cieszyć się gładkim, wyglądem.

W dużej mierze to, jak zamontować uchwyty meblowe, zależy od własnych upodobań. To obszar, w którym mamy sporą dowolność, a kreatywność jest nie tylko możliwa, ale wskazana. Doskonałym przykładem mogą być podłużne uchwyty meblowe, które możemy zainstalować w orientacji pionowej lub poziomej. Ale, jeśli mamy tego typu wystrój kuchni, nic nie stoi ma przeszkodzie, by osadzić je skośnie – taka aranżacja sprawdza się przy futurystycznych pomieszczeniach. Tak więc na początku warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, jakiego wyglądu mebli poszukujemy.