• +48 510 765 550

Jak zamontować zamek meblowy do szafki?

Jak zamontować zamek meblowy do szafki?

Zamki meblowe to jedne z najbardziej praktycznych akcesoriów, jakie można sobie wyobrazić. Najczęściej montowane są w meblach biurowych, ale nierzadko używane są także w domu. Chronią zawartość szuflady, szafki lub regału nie tylko przed osobami trzecimi, ale także przed małymi dziećmi. Ważną ich funkcją jest również pomoc przy organizacji i utrzymaniu porządku na co dzień. Nic więc dziwnego, że tak chętnie z nich korzystamy. Trudność pojawia się jednak wtedy, gdy mamy już wymarzone meble, które nie posiadają odpowiedniego zamknięcia. Jak samemu zainstalować zamek meblowy do szafki, szuflady czy drzwi ze szkła? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

 

Jak wstawić zamek do regału lub szafki? Przygotowanie potrzebnych elementów

Instalacja zamków meblowych w każdym przypadku wygląda podobnie. Czynności są podobne i powtarzalne, a w przypadku podstawowych, prostych produktów – bardzo proste w wykonaniu. Najczęściej zamki wstawiamy do regałów i szafek. Mogą to być meble biurowe, jak i te domowe, np. w salonie lub sypialni. Dobrze, jeśli w domu mamy chociaż jedno miejsce, w którym możemy całkowicie bezpiecznie przechowywać ważne rzeczy takie jak dokumenty czy pieniądze.

Zanim zaczniemy przygotowania do instalacji, musimy przygotować potrzebne narzędzia. Zazwyczaj do montażu zamka meblowego w szafce wystarczą nam następujące rzeczy:

 • zamek meblowy,
 • linijka,
 • ołówek,
 • poziomica,
 • wiertarka,
 • wkręty lub śruby montażowe.

W niektórych przypadkach możemy potrzebować szlifierki, aby wygładzić przyległą powierzchnię. Czasem wiertarkę może zastąpić frezarką, jeżeli zamek nie będzie przechodził w danym miejscu bezpośrednio na drugą stronę. Wszystko zależy od rodzaju konkretnego elementu.

 

Jak prawidłowo zainstalować zamek meblowy? Najważniejsze kroki

Instalacja zamków meblowych w zdecydowanej większości przypadków nie będzie wymagającym wyzwaniem. Zanim rozpoczniemy prace, upewnijmy się tylko, czy miejsce jest dobrze przygotowane i bezpieczne. Jeśli używamy wiertarki, warto wyposażyć się w gogle ochronne i rękawice robocze.

Przykładowy montaż zamku do regału lub szafki można zawęzić do następujących kroków:

 1. Sprawdź parametry mebla, w którym ma być zamontowany zamek. Zanotuj rozmiary i cechy szczególne.
 2. Wybierz rodzaj zamka meblowego, który ma być zamontowany. Obecnie na rynku znajdziesz mnóstwo różnych zamków do drzwiczek, więc nie będzie problemu z wyszukaniem idealnego.
 3. Ustal pozycję dla zamka i dokładnie zaznacz miejsce montażu. W przypadku zamków składających się z dwóch elementów dokładnie sprawdź miejsce montażu pod kątem ewentualnych niedopasowań.
 4. Wywierć otwory na mocowanie zamka meblowego, a jeśli osadzasz produkt w sklejce lub podobnym materiale, przytwierdź go za pomocą śrub montażowych.
 5. Gotowe! Stabilnie osadź zamek meblowy w szafce i sprawdź, czy jest dobrze przytwierdzony.

 

Jak założyć samemu zamek meblowy do szuflady? 

Instalacja zamka meblowego do szuflady praktycznie nie różni się od montażu tego elementu do innych mebli pokojowych czy biurowych. Podobnie, jak w każdym przypadku, największe znaczenie ma rodzaj materiału, z którego została wykonana szuflada. O ile lite drewno z naturalnych powodów będzie wymagało użycia wiertarki, o tyle płyty MDF i sklejki są na tyle miękkie, że zamek można przytwierdzić ręcznie za pomocą śrub montażowych i wkrętaka.

Przy montażu zamka meblowego do szuflady pamiętaj jednak o tym, aby jak najdokładniej sporządzić wszystkie pomiary. Zazwyczaj przestrzeń nad końcem górnej części wysuwanej jest bardzo niewielka. Może ona wynosić 1 lub 2 mm. Tym bardziej istotne staje się zamontowanie zamka do szuflady tak, aby – oprócz wysuwającego się bolca – nie utrudniał on korzystanie z mebla.

 

Jak zamontować zamek meblowy do szklanych drzwi szafki?

Szklane szafki meblowe są bardzo estetyczne, dlatego cieszą się dużą popularnością. Tego typu gabloty dobrze się prezentują, więc często umieszczamy w nich droższe i atrakcyjniejsze przedmioty, np. kolekcję kieliszków do alkoholi, ozdobne wazy itd. Przedmioty te warto zabezpieczyć za pomocą zamka meblowego. Staje się to jeszcze ważniejsze, gdy w domu są małe dzieci, które wyjmując niespodzianie delikatne szkło i ceramikę, mogłyby się skaleczyć. Ponadto instalacja zamków meblowych do szklanych szafek to często wybierana czynność przez osoby, które mają wiwarium i chcą je odpowiednio zabezpieczyć. Aby wszystko przebiegło sprawnie i bezpiecznie, wykonuj czynności zgodnie z poniższą kolejnością:

 1. Wybierz odpowiedni zamek do szklanych szafek – szeroki wybór tych produktów znajdziesz w Furnica.
 2. Zamocuj zamek jako zacisk na wybranej przez siebie krawędzi szkła. Metalowy bolec musi znajdować się wewnątrz szklanej witryny.
 3. Przykręć zamek za pomocą śrub radełkowych. Upewnij się, że wszystko jest stabilne.
 4. Zamknij szklaną część witryny i przetestuj działanie zamka. Jeśli wybrałeś zamek z szyfrowaniem, ustaw go odpowiednio i zapamiętaj kod.

 

Zamek do szklanej witryny działa na bardzo podobnej zasadzie, co pozostałe zamki meblowe. Różnica polega na tym, że części tego produktu są dostosowane tak, aby nie trzeba było niczego przewiercać. Najczęściej głównym elementem montażowym zamków do szkła są śruby radełkowe.

 

Jak zainstalować zamek meblowy do mebli dziecięcych?

Zamki do mebli dziecięcych muszą być bardzo bezpieczne, aby przy kontakcie z nimi nic nie stało się dziecku. Nierzadko do szafek meblowych w pokoju dziecka możemy zastosować takie same, niewielkie zamki obrotowe, jak do szafek w salonie. Ciekawą alternatywą mogą być zamki magnetyczne, które są pozbawione głównego mechanizmu obrotowego. Takie produkty wystarczy osadzić przy drzwiczkach i cieszyć się ich pewnym zabezpieczeniem. Otwieranie zamka odbywać się może przy użyciu telefonu – poprzez Bluetooth lub sieć Wi-Fi. Kolejną interesującą alternatywą są zamki do mebli dziecięcych w postaci prostych zasuwek zewnętrznych. Nie wymagają one klucza, ale skutecznie utrudnią dziecku dostanie się do chronionej zawartości.