• +48 510 765 550

Co to są konfirmaty?

Co to są konfirmaty?

SPIS TREŚCI:

  1. Czym są śruby konfirmatowe?
  2. Jakie są rozmiary śrub konfirmatowych?
  3. Jak i do czego używać śrub konfirmatowych?
  4. Jakie są rodzaje śrub konfirmatowych?
  5. Jak używać konfirmatów do otworów meblowych w płytach wiórowych (i nie tylko)?
  6. Jakie jeszcze może być zastosowanie konfirmatów?

 

Konfirmaty (ang. confirmat screws) to rodzaj śrub montażowych, które powszechnie wykorzystywane są do łączenia różnych elementów ze sobą. Najczęściej spotkać możemy je w biurkach, szafach, regałach i szufladach. Konstrukcja konfirmatów sprawia, że gwarantują one bardzo wytrzymałe łączenie. Zapoznaj się ze wszystkimi informacjami o konfirmantach poniżej.

Czym są śruby konfirmatowe?

Konfirmat to nazwa, która na początku może być dla wielu osób specyficzna. Wywodzi się z języka łacińskiego (łac. confirmare) i ma kilka znaczeń. Wśród nich znajduje się również znaczenie „umacniać”, „utwierdzać”. Konfirmaty zawdzięczają swoją nazwę temu, że stosuje się je do tworzenia bardzo mocnych łączeń.

Zgodnie ze współczesną definicją konfirmat to rodzaj wkrętu metalowego używanego głównie do połączeń meblowych. Zapewnia on sztywne i wytrzymałe połączenie dwóch elementów. Śruba montażowa typu konfirmat charakteryzuje się specyficzną kryzą. Ze względu na cele zastosowania konfirmatów do ich wytwarzania używa się przede wszystkim stali, stali ocynkowanej, niklu i stopów aluminiowo-cynkowych.

Jakie są rozmiary śrub konfirmatowych?

Konfirmaty występują z wgłębieniami krzyżowymi i imbusowymi. Dostępne są w formie naturalnej, jak i koloryzowanej. Standardowa średnica konfirmatów to 6,4 mm i 7,0 mm, ale spotkać można także śruby montażowe w innych wariantach rozmiarowych. Jednym z popularniejszych niestandardowych rozmiarów jest konfirmat 7,9 mm o długości 33 mm.

Jak i do czego używać śrub konfirmatowych?

Oprócz wytrzymałości konfirmaty charakteryzują się stosunkowo dużą średnicą. Na rynku dostępne są zarówno śruby w całości gwintowane lub częściowa. W drugim przypadku gładka część konfirmatu zazwyczaj pokrywa nie więcej, niż ok. 1/3 długości śruby.

Konfirmaty powszechnie używane są do łączenia płyt wiórowych, sklejek, ale także innych elementów drewnianych. Nadają się do sztywnego łączenia elementów drewnianych pod kątem prostym. Konfirmaty są również używane przez do majsterkowania i robienia różnych zmyślnych konstrukcji we własnym zakresie. Ich zastosowanie jest niezwykle uniwersalne, więc wraz ze sprawnym okiem majsterkowicza nadadzą się do wielu prac montażowych.

Jakie są rodzaje śrub konfirmatowych?

Wkręty montażowe tego typu wyróżniają się na tle innych zmodyfikowanym kształtem frezów. Konstrukcja taka sprawia, że zmniejsza się prawdopodobieństwo wyszczerbienia materiału, w którym osadzony jest konfirmat. W praktyce więc raz osadzony konfirmat będzie zapewniał wytrzymałe połączenie, które nawet po długim czasie nie powinno się poluzowywać.

Jak używać konfirmatów do otworów meblowych w płytach wiórowych (i nie tylko)?

Ze względu na swoją specyficzną budową proces łączenia dwóch elementów drewnianych za pomocą konfirmatów wygląda nieco inaczej, niż w innym przypadku. Konieczne będzie użycie specjalnego wiertła do połączeń konfirmatowych.

Prace montażowe i połączenie dwóch części wymaga jednoczesnego przytwierdzenia dwóch elementów. Przewiercenie powinno następować na raz. Na samym końcu wykonywania tej czynności warto pamiętać o pozostawieniu niewielkiej gzymki. Nieco szersze wejście ułatwi osadzenie konfirmatu w drewnie tak, aby łeb śruby przylegał równolegle do powierzchni. Z drugiej strony należy też uważać na to, aby gzymka nie była zbyt głęboka. Za duże poszerzenie powierzchni otworu u góry sprawi, że konfirmat może osadzić się na niewłaściwym poziomie.

Jakie jeszcze może być zastosowanie konfirmatów?

Jak powiedzieliśmy, konfirmaty są bardzo uniwersalnymi środkami montażowymi. Doskonale nadają się do wykonywania solidnych łączeń różnego rodzaju mebli. Powszechnie stosuje się je do łączenia desek drewnianych w półkach i regałach, a także biurkach, stołach czy krzesłach. Szafki i szuflady kuchenne, meble garderoby i sypialni – tam też z pewnością znajdziemy w swoich meblach wbite w płyty wiórowe konfirmaty. Odpowiednio przygotowane połączenie może przetrwać dekady, o ile nie całe wieki. Aby tak było, warto jednak pamiętać o tym, by przy wyborze konfirmatów sprawdzić materiał, z którego zostały wykonane.