• +48 510 765 550

Jak wyregulować zawiasy meblowe?

Jak wyregulować zawiasy meblowe?

 SPIS TREŚCI:

 1. Niewłaściwie wyregulowane zawiasy meblowe – identyfikacja problemu
 2. Montaż zawiasów meblowych – potrzebne narzędzia
 3. Montaż zawiasów puszkowych do szafek domowych
 4. Przytwierdzanie zawiasów do drzwi szafek i regulacja
 5. Konstrukcja zawiasów i ich regulacja
 6. Jak wyregulować zawiasy szafki, gdy drzwi są opadnięte?
 7. Jak wyregulować zawiasy szafki narożnej?
 8. Problemy z przerwą między frontami szafki – sposób regulacji
 9. Regulacja zawiasów meblowych – o czym warto jeszcze pamiętać?

 

Nierówne drzwi szafek to zmora niejednego majsterkowicza. Niestety taką sytuację często spotykają także osoby, które zdecydowały się na montaż szafki przez pracownika danej firmy. Jedyne, co można wtedy uczynić, to samemu zabrać się za naprawy. Ale jak to zrobić? Jak wyregulować zawiasy meblowe tak, aby działały sprawnie przez długie lata?

Niewłaściwie wyregulowane zawiasy meblowe – identyfikacja problemu

Na początku warto sprawdzić, jaki jest stan szafki i zawiasów. Wyróżnić można kilka rodzajów błędów w montażu zawiasów, które będą skutkowały podobnymi, ale różniącymi się konsekwencjami.

Problem z zawiasami szafki najczęściej poznamy po tym, że fronty wyglądają na krzywe. Gdy jedno ze skrzydeł mebla opada, górne części nie są sobie równe, lecz nachodzą na siebie, to znak, że zawiasy albo są niewłaściwie dobrane, ale niepoprawnie zamontowane. Podobne efekty z tego wynikające to nierównomiernie opadające fronty oraz nierówna przestrzeń pionowa pomiędzy drzwiami.

Kolejna, mocno rzucająca się w oczy, konsekwencja błędnego montażu zawiasów szafkowych ujawnia się w trakcie ich użytkowania. Nierzadko otworzone drzwi szafki będą się samoistnie zamykać – całkowicie lub tylko do pewnego stopnia. Pomijając niezależne przyczyny takie, jak bardzo nierówne podłoże (w praktyce zdarza się to rzadko), najczęściej opadające fronty są następstwem nieumiejętnego montażu zawiasów meblowych.

Montaż zawiasów meblowych – potrzebne narzędzia

Do instalacji zawiasów w szafkach potrzebujemy przygotować kilka podstawowych narzędzi. Wiele zależy także od rodzaju zawiasów. W tym miejscu skupimy się jednak na klasycznych zawiasach do szafek domowych i biurowych, które występują w 99% wszystkich takich zastosowań – zawiasach puszkowych. Warto przygotować następujące narzędzia:

 • wiertarka,
 • wiertło (najlepiej dedykowane do drewna lub frez),
 • ołówek i miarka,
 • wkrętarka lub śrubokręt,
 • wkręty do drewna.

Montaż zawiasów puszkowych do szafek domowych

Zawiasy puszkowe są zdecydowanie najbardziej popularne. Sposób ich instalacji zależy jednak także od kąta rozwarcia zawiasu. Najczęściej stosowanymi zawiasami w różnych szafkach kuchennych i podobnych meblach są zawiasy puszkowe o kącie 110 stopni. Jeżeli mamy do czynienia z szafką narożną, powinniśmy zdecydować się na zawiasy o wyższym stopniu odchylenia, np. 170 stopni lub 190 stopni.

Zawiasy puszkowe z reguły składają się z dwóch części – właściwej i prowadnika. Jeśli nie zostały one fabrycznie połączone, należy przed instalacją złączyć te elementy ze sobą.

Jak w każdym przypadku początek montażu rozpoczyna się od pomiarów. Ołówkiem zaznaczamy na meblu docelowe wysokości umiejscowienia zawiasów. Standardowo otwory na zawiasy powinny znajdować się na wysokości ok. 15 cm od obydwu krawędzi frontów, dzięki czemu całość będzie stabilna. Odległość położenia zawiasu w głąb korpusu dyktowana jest przez długość zawiasu. Zwykle będzie to ok. 4 – 5 cm. Każda szafka jest nieco inna, dlatego warto upewnić się samemu i dokonać właściwych pomiarów (zwłaszcza, jeśli w szafce będą szuflady, które nie powinny nachodzić na zawiasy, by uniknąć kolidowania z nimi).

Następnym krokiem jest wywiercenie otworów do zawiasów puszkowych. Głębokość otworu nie powinna przekraczać 1,5 cm. Warto realizować tę krok metodą bieżących przymiarek, tj. dokonać drobnego wywiercenia, po czym przyłożyć zawias (i tak kilkukrotnie). Po tym kroku pozostaje przykręcenie zawiasów do mebla za pomocą śrub montażowych – powinny być one dostarczone przez producenta wraz z samym mechanizmem.

Przytwierdzanie zawiasów do drzwi szafek i regulacja

Drzwiczki szafki należy odznaczyć w miejscach montażu tak samo, jak na etapie przygotowywania korpusu mebla. Następnie fronty przymierzamy, aby mieć pewność, że wszystko do siebie pasuje. Kolejnym etapem jest wywiercenie miejsc na otwory na szafkach. Niektóre rodzaje zawiasów będą po tej części montowane tylko na śruby, które są bezpośrednio wkręcane w drewno – warto więc na początku dokładnie zapoznać się z rodzajem zawiasów.

Kluczowe jest ułożenie frontów w taki sposób, by odstęp środkowy między dwoma drzwiczkami wynosił nie więcej, niż 3 mm i nie mniej, niż 1,5 mm. W przeciwnym razie szafka będzie miała trudność z zamykaniem się. W wielu przypadkach z czasem drewno „pracuje”, dlatego nie jest zalecane montowanie drzwiczek na minimalną odległość.

Na samym końcu należy zabrać się za regulację całości, aby zamknięte fronty równo i stabilnie przylegały do korpusu. Korzystając z zawiasów puszkowych, mamy możliwość podwójnej regulacji – na osi pionowej (wertykalnej) i poziomej (horyzontalnej). Warto bazować na instrukcji producenta. Zwróćmy szczególną uwagę na śruby montażowe – stopień ich docisku również wpłynie na parametry pracy drzwi szafki. Nie należy dociskać zawiasu z maksymalną siłą.

Konstrukcja zawiasów i ich regulacja

Przy przystępowaniu do regulowania zawiasów, warto zwrócić uwagę na ich konstrukcje. W tym procesie znaczenie mają wszystkie komponenty, które wchodzą w skład danego zawiasu. Regulacja w tym przypadku ogranicza się po prostu do dokręcania lub poluzowywania poszczególnych komponentów zawiasów meblowych. Do trzech najważniejszych należą: łapa zawiasu, mocowanie zawiasu i śruby montażowe. Drobne niedoskonałości szafek najczęściej zostaną załagodzone poprzez modyfikację tych ostatnich elementów. Szczegóły prezentujemy poniżej.

Jak wyregulować zawiasy szafki, gdy drzwi są opadnięte?

Jeżeli dostrzegamy, że obydwa lub jedno ze skrzydeł szafki opada, konieczna może być regulacja zawiasów. Na wstępie warto przeanalizować, w jakiej pozycji znajdują się opadające fronty względem korpusu mebla i jak duży jest niepożądany spadek lub przechył. Opadające drzwi szafki najczęściej wymagają regulacji w pionie. W tym celu należy poluzować wpierw wkręty wszystkich skrzydeł. Następnie jeszcze raz trzeba je dokręcić, ale uważnie i stopniowo. Proces dokręcania zawiasów powinno się wykonywać powoli i po kolei, tzn. kilka obrotów jeden zawias, kilka obrotów drugi zawias itd. Po takich zabiegach drzwi szafki będą równe, zyskają i na estetyce, i funkcjonalności.

Jak wyregulować zawiasy szafki narożnej?

Zawiasy szafek narożnych reguluje się w taki sam sposób, jak powyżej. Może się jednak okazać, że nawet po regulacji fronty nie będą pracowały tak, jak powinny. W takiej sytuacji trzeba sprawdzić rodzaj zamontowanego zawiasu. Bardzo często zdarza się, że narożne szafki są wyposażane w nieodpowiednie zawiasy, np. o zbyt mały lub zbyt dużym kącie otwarcia.

Problemy z przerwą między frontami szafki – sposób regulacji

Wielkość przerwy między frontami szafki może być regulowana w płaszczyźnie poziomej. W tym celu należy poluzować środkowe śruby zawiasów i przesunąć zawiasów na tej linii. Należy zachować identyczne odległości między śrubami w orientacji poziomej dla wszystkich czterech zawiasów szafki.

Podobnie robimy, gdy przerwa między skrzydłami szafki jest nierówna. Naprawa sprowadza się znowu do wyregulowania śrubek zawiasów, ale tym razem na płaszczyźnie lewo – prawo. Jeśli na poziomej linii między zawiasami szpara między drzwiami jest za duża, to należy śrubki w tych zawiasach mocniej dokręcić. Z kolei gdy jest za wąska, wówczas trzeba poluzować śrubki montażowe.

Regulacja zawiasów meblowych – o czym warto jeszcze pamiętać?

Nierówno układające się fronty szafek mogą stanowić najpoważniejszą wadę estetyczną, rzutując na efekt wizualny całego pomieszczenia. Na szczęście w większości przypadków regulacja zawiasów meblowych jest bardzo prosta. Aby jeszcze bardziej ułatwić to zadanie, warto wyposażyć się we wkrętarkę lub wiertarko-wkrętarkę. Regulacja zawiasów stanie się wówczas czynnością jeszcze bardziej precyzyjną i zajmie znacznie mniej czasu.

Warto zwrócić uwagę również na to, że niektóre nierówności mogą być spowodowane innymi czynnikami, a nie zawiasami. Jeżeli upewniliśmy się, że te ostatnie są prawidłowo wyregulowane, konieczne jest znalezienie właściwej przyczyny danych nierówności. Może nią być wspomniana już nierówność podłogi. Najczęstszym powodem, tuż po niewyregulowanych zawiasach, będą jednak wady konstrukcyjne mebla. Zdarza się, że fronty są minimalnie nierówne lub ich waga nie rozkłada się identycznie (np. na skutek błędów w wypełnieniu korpusu lub frontów). Wówczas regulacja będzie utrudniona, a czasem wręcz niemożliwa. Oczywiście stwierdzenie istnienia takich niedoskonałości zawsze będzie podstawą do skontaktowania się z producentem lub sprzedawcą celem zwrócenia lub naprawienia mebla.