• +48 510 765 550

Jak zamontować prowadnice do szuflad?

Jak zamontować prowadnice do szuflad?

SPIS TREŚCI:

 1. Jak zamontować prowadnice – prowadnice kulkowe i rolkowe
 2. Jak naprawić prowadnice i je zamontować? Podstawowe narzędzia
 3. Montaż prowadnic do szuflad – etapy procesu
 4. Jak zmierzyć szufladę i zamontować prowadnice szufladowe?
 5. Jak wywiercić otwory przy montażu prowadnic szufladowych?
 6. Instalacja prowadnic do szuflady
 7. Wypróbuj swoją nową szufladę!
 8. Prowadnice to nie wszystko – jak zamontować fronty szuflady?
 9. Prowadnice do szuflad i szafek – o czym jeszcze warto pamiętać i jaką prowadnicę do szuflad wybrać?

 

Tworzenie własnej szuflady to świetny sposób na uzyskanie w pełni unikatowego mebla, który będzie wyglądał dokładnie tak, jak chcemy. W tego typu pracach DIY aspekty techniczne często jednak stoją na przeszkodzie. Montaż prowadnicy do szuflady jest tego doskonałym przykładem. A jednak, jak zobaczysz w tym artykule, tak naprawdę nie ma się czego obawiać. Jak zamontować prowadnice do szuflad – szybko, łatwo i solidnie? Sprawdź!

Jak zamontować prowadnice – prowadnice kulkowe i rolkowe

Wyróżnić można dwa główne rodzaje prowadnic. Warto znać różnice między nimi, aby z jednej strony dobrać odpowiedni produkt do danego projektu, z drugiej zaś właściwie przygotować się do samego montażu.

Najbardziej popularne wydają się być prowadnice kulkowe do szuflad. Możliwie duży udźwig sprawia, że takie elementy stosowane są powszechnie zarówno do szuflad kuchennych, jak i szuflad w szafach garderoby czy nawet szufladach stołów warsztatowych. To rozwiązanie idealne także dla osób, które szukają bardziej estetycznych rozwiązań – mocowanie bezpośrednie do dna sprawia, że element ten mniej zwraca na siebie uwagę.

Pod względem łatwości montażu faworytem będą jednak prowadnice rolkowe. Montuje się je szybko, zwykle są najtańsze i doskonale sprawdzają się głównie do małych szuflad. Konstrukcja rolkowa sprawia, że maksymalny wysuw szuflady często może być dłuższy. Takie modele zazwyczaj jednak oferują nieco mniejsze maksymalne obciążenie.

Jak naprawić prowadnice i je zamontować? Podstawowe narzędzia

Instalacja prowadnic i stworzenie własnej szuflady wcale nie jest takie trudne. Będziesz potrzebował do tego jednak kilka niezawodnych narzędzi. Upewnij się, że posiadasz następujące:

 • śruby montażowe (rzadziej gwoździe),
 • wiertarka ,
 • poziomica,
 • ołówek i linijka,
 • klej do drewna i zaciski meblowe (jeśli potrzebujesz od razu przyłączyć front szuflady).

Montaż prowadnic do szuflad – etapy procesu

Na samym początku, przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań, warto dokładnie zaplanować wszystkie prace. Jeśli interesuje nas przyczepienie prowadnic do szuflady, to najprawdopodobniej mamy już stelaż drewniany lub metalowy oraz prowadnice – kulkowe lub rolkowe. W każdym przypadku cały proces montażu prowadnic do szuflad ograniczy się do następujących etapów:

 • Pomiar szuflady,
 • Oznakowanie miejsca, w którym przymocowana zostanie prowadnica,
 • Stworzenie otworów montażowych,
 • Właściwe przymocowanie prowadnic do wnętrza mebla,
 • Przymocowanie prowadnic do elementu wsuwanego (szuflady),
 • Wypozycjonowanie prowadnic,
 • Włożenie szuflady,
 • Przytwierdzenie frontu meblowego.

Jak zmierzyć szufladę i zamontować prowadnice szufladowe?

Instalacja prowadnicy w szufladzie to czynność, która musi być rozpoczęta od pomiarów. Na początku trzeba wyznaczyć wysokość, na której będzie zainstalowana prowadnica. Standardowo jest to ok. 3/4 wysokości przestrzeni szuflady, mierząc od dołu. Należy narysować poziomą linię biegnącą w poprzek ścianek szuflady na każdej stronie wewnętrznej mebla. Przydadzą się do tego trzy narzędzia: łatwo ścieralny ołówek, linijka i poręczna prowadnica, za pomocą której sprawdzimy, czy linia jest prosta (upewnijmy się wcześniej, czy mebel również nie ma nadmiarowych skośności w poszczególnych częściach). Po zaznaczeniu linii na prowadnicę zaznaczyć trzeba też wstawkę na grubość frontu, jeśli ten też będzie mocowany.

Jak wywiercić otwory przy montażu prowadnic szufladowych?

Przyłóż prowadnicę, sprawdzając, czy wszystko wszystko jest równe, a następnie weź do ręki prowadnicę. Sprawnym ruchem wysuń ją w taki sposób, aby były widoczne wszystkie zestawy otworów montażowych na śruby. Dopasuj prowadnicę do linii wcześniej zaznaczonej na wewnętrznych ścianach szuflady i zaznacz miejsca otworów montażowych ołówkiem.

W większości przypadków, choć nie we wszystkich, będziesz potrzebował wiertarki. Wywierć płytkie otwory, pamiętając jednocześnie o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Najlepiej sprawdzi się dedykowane wiertło do drewna, ale może być też uniwersalne. Śruby montażowe powinieneś znaleźć w zestawie z prowadnicą. Z ich pomocą zamontujesz prowadnicę do wnętrza szuflady. Warto pamiętać, by śruby zamocować silnie, ale nie z maksymalną siłą, gdyż może to spowodować odkształcenie się metalu prowadnicy, co natomiast zaowocowałoby nierównym osadzeniem szuflady i problemami z otwieraniem. Po wykonaniu wszystkich kroków powtórz je dla drugiego zestawu prowadnicy po drugiej stronie mebla.

Instalacja prowadnic do szuflady

W tym momencie czas na instalacje drugiej części prowadnic, co wykonujemy bezpośrednio w części wkładanej szuflady. Jeszcze raz upewnijmy się, że pomiary są odpowiednie i równe. Odłączaną część z prowadnicy należy delikatnie zdjąć, aby przymocować ją do elementu wkładanego. Ustaw prowadnice dokładnie w taki sposób, aby były na odpowiedniej  linii, równo z powierzchnią bocznych, już zainstalowanych prowadnic. Kolejne etapy montażu obejmuje praktycznie lustrzane czynności względem tych już wykonanych. Trzeba jednak uważać, by wszystko było równo – nie dociskajmy od razu śrub montażowych prowadnic na elemencie wsuwanym.

Wypróbuj swoją nową szufladę!

Po zamontowaniu prowadnic po wszystkich stronach czas na sprawdzenie, czy wszystko działa. Spróbuj osadzić szufladę w meblu, powoli nakierowując element wsuwany w prowadnice zamontowane wewnątrz. Bezpiecznie umieść końce prowadnic, które są przymocowane do szuflady, w prowadnicach znajdujących się w wewnętrznej części mebla. Nie wahaj się delikatnie docisnąć obydwu stron i popchnąć nieco szuflady, zwłaszcza na początku, aby prowadnice mogły na siebie wejść.

Prawidłowo zamontowana szuflada powinna się wsuwać i wysuwać płynnie, delikatnie. Upewnijmy się, czy prowadnice należycie podtrzymują szufladę i czy ta zamyka się do samego końca.

Prowadnice to nie wszystko – jak zamontować fronty szuflady?

Jeżeli instalujemy samodzielnie prowadnice, to prawdopodobnie również będziemy musieli osadzić front szuflady lub szafki. W tym celu wykorzystamy klej do drewna, który powinien być gładko rozprowadzony na powierzchni styku. Wcześniej warto przyłożyć front by zbadać, czy wszystkie części będą się stykały, czy też konieczne będzie profilowanie celem pozbycia się ewentualnych nierówności. Gdy szuflada jest zamknięta, należy ustawić front z równymi odstępami względem krawędzi górnych i bocznych. Do frontu przytwierdzonego do szafki warto przymocować specjalne zaciski meblowe, który utrzymują go przez dokładnie taki czas, jaki jest potrzebny (w zależności od rodzaju kleju może to być nawet kilka dni).

Prowadnice do szuflad i szafek – o czym jeszcze warto pamiętać i jaką prowadnicę do szuflad wybrać?

Montaż większości rodzajów dostępnych na rynku prowadnic do szuflad i szafek nie jest zazwyczaj trudnym zadaniem. Najbardziej odpowiedzialnym etapem całego procesu jest dokonywanie pomiarów, ponieważ w sytuacji, kiedy jedna ze stron byłaby przymocowana wyżej lub niżej względem drugiej, całość nie mogłaby płynnie działać.

Znacznie większym dylematem może być za to sam wybór rodzaju prowadnic. W tym zakresie warto kierować się następującymi czynnikami:

 • maksymalny udźwig prowadnicy – parametr ten określa po prostu maksymalny ciężar, jaki jest w stanie wytrzymać dany zestaw prowadnic; inne prowadnice należy wybrać do szuflad w garderobie, warsztacie czy w kuchni do przechowywania cięższych sprzętów, inne np. do szuflady na sztućce,
 • maksymalny wysuw szuflady – oznacza stopień wychylenia szuflady poza korpus mebla; w prowadnicach kulkowych wysuw zazwyczaj nie jest maksymalny ze względu na konstrukcje, zaś niektóre prowadnice rolkowe zbudowane są tak, że umożliwiają całkowite i bezpieczne wysunięcie elementu na pełną odległość,
 • dodatkowe funkcje prowadnic – najpopularniejszą jest z pewnością opcja cichego domyku (ang. soft close), dzięki której szuflada automatycznie zwalnia przy domykaniu, powodując ciche zamknięcie nawet przy gwałtownym ruchu.

Już teraz wybierz najlepsze prowadnice do szuflad w sklepie Furnica! U nas znajdziesz wszelkiego rodzaju prowadnice, zarówno do domu, jak i biura czy magazynu, dostępne w najrozmaitszych wariantach rozmiarowych i technicznych.